,,În viață, frumusețe dispare. În artă-nu.”
Leonardo da Vinci
Din suflet, suflet altoim
Mocreac Magdalina, profesor de educație plastică,
grad didactic I
,,Un nou început pentru instituția în care activez: aniversarea a XXXV-a de la înființare- semn al miezului de tinerețe. S-a depus o muncă enormă de-a lungul anilor, care a contribuit la asigurarea calității educației în această instituție. În calitate de profesor de Educație tehnologică și Educație plastic, mă străduiesc să le formez elevilor competențe specifice în domeniul artelor, le ofer posibilitatea de-a descoperi frumosul de a crea noi produse, care vor susține dezvoltarea personalității lor vor promova imaginea instituției.”
Migalatiev Ion, profesor de muzică
,,Fiind un tânăr profesor, la început de cale pedagogică , încerc sa le transmit elevilor tot cei mai frumos… ARTA!!!
Viața ar fi mult mai săracă fără muzică. Pentru că muzica e așa de importantă, ca piperul și sarea în bucate.
Muzica pentru mine e precum respirația. Nu mă satur niciodată de respirație, la fel nu mă plictisesc de muzică.
Dacă mi-aş putea trăi viaţa din nou, aş face o regulă să citesc poezie şi să ascult muzică cel puţin o dată pe săptămână.”
Băgu Stela, profesor de educație fizică
,,Activez în instituția IPLT ,,Ștefan cel Mare” din 2014. Am ales această profesie nobilă, ce stă la baza celorlalte și pentru că lucrez cu cele mai inocente ființe, copiii. Credoul în activitatea profesională îmi este aforismul ,, Sportul e viață, așa cum e iubirea sau educația.”
Citius, altius fortius
Ciumac Andriana – profesor de educație fizică,
grad didactic I
“Un dascăl știe că dacă va pune dragoste și adevăr în ceea ce face, ceea ce va construi el va dura o veșnicie.”
“- Cu multă dedicare și pasiune pentru activitatea fizică, sunt determinată să încurajez și să îndrum elevii către un stil de viață sănătos, contribuind la dezvoltarea multilaterală și armonioasă a acestora. Iubesc cu adevărat ceea ce fac, astfel având posibilitatea de a motiva noi generații de discipoli să-și descopere capacițățile într-un mod dinamic, diferit de activitatea obișnuită.Totodată, sunt ferm convinsă că domeniul educației fizice și a sportului oferă oportunități incredibile de a schimba vieți și de a face o diferență semnificativă în societate.”
Zabolotnic Veaceslav, profesor de educaţie fizică şi sport,
grad didactic II
Profesorul de educaţie fizică şi sport este angajat într-o muncă de mare delicateţe şi de o responsabilitate unică.
Profesorul de educaţie fizică este un îndrumător al tinerei generaţii, disciplina pe care o predă având un rol esenţial în formarea tinerei generaţii! El este un model viu, deoarece expune exerciţiile fizice nu doar prin comandă şi indicaţii, ci şi prin execuţii cu propriul corp.
Bodiu Ala, conducător de cerc,
grad didactic II
Mă numesc Bodiu Ala, sunt una din steluțele colectivului nostru frumos si prietenos, coregraf sau profesoara de dans cum ni se mai spune! Ambasadoarea frumosului, a culorilor si dispoziției frumoase pe care o creaza copii prin dans!!! Dansăm ca să ne simțim bine, dansăm ca să fim sănătoși, dansăm ca să umplem golul din inimile oamenilor triști! De ce am ales dansul? Mm… nu am un răspuns concret, cert este faptul că muzica îmi curge prin vene și copiii sunt sursa mea de aer..
Iubesc ceea ce fac, mândră de mine, mândră de colectivul meu ,,Alistar Dance – Stefan cel Mare”
Prepeliță Sergiu, conducător de cerc, grad didactic II
Sunt un creator de lumi prin mișcare, un sculptor al emoțiilor capturate în ritm. Fiecare pas pe care îl concep este o poveste, o poezie vizuală ce conectează suflete și transformă energia într-o artă vie. Spiritul meu artistic se hrănește din muzică, din vibrația momentului și din dorința de a transpune inefabilul într-o coregrafie ce transcende limitele corpului.
Pentru mine, dansul nu este doar o expresie, ci un mod de a transforma viața într-un spectacol memorabil.
Reva Alexandru, conducător de cerc, grad didactic II
,,Dacă nu am fi avut suflet, ni l-ar fi creat muzica”
Strîmbei Adriana, conducător de cerc, grad didactic I
,,Orice copil e creativ. Problema este cum să-l faci să rămână așa și când crește”
(P. Picasso)
Mai mult decât orice altă activitate, educaţia plastică constituie mijlocul cel mai generos de activare şi stimulare a potenţialului creativ. Arta îl pregăteşte pe copil să trăiască în frumuseţe, în armonie, să respecte frumosul, să-și dezvolte sensibilitatea senzorială, dar şi cea artistică şi delicateţea comportamentală.
Rolul meu, profesor de Educație artistico-plastică, este de a călăuzi pe fiecare copil în parte spre manifestarea activă a libertăţii personale de a gândi creativ, simţi, şi acţiona potrivit intereselor, capacităţilor şi posibilităţilor individuale ale fiecăruia.
Artele vizual-plastice, cu diversitatea tehnicilor de lucru, pot oferi cunoștințele necesare pentru dezvoltarea unei personalități, astfel să simtă frumusețea și armonia naturii, să exprime idei originale, să se înțeleagă pe sine și pe alții, să–și pună ca și scop realizarea lucrărilor inedite.














